TR - Çözümler - Vinç

VİNÇ ÇÖZÜMLERİ

FUJI

FRENIC-Multi

 “OEM sektörü için dizayn edilmiş Yüksek Performanslı Hız kontrol cihazı ”Multi
 
    FRENIC-Multi çok yönlü bir hız kontrol cihazı olup, aynı zamanda asansör uygulamaları için de kullanılabilen bir versiyonu bulunmaktadır. FRENIC-Multi, sahip olduğu birçok özellik dolayısıyla  "Çok amaçlı hız kontrol cihazı" olarak tanımlanmaktadır.
    FRENIC-Multi hız kontrol cihazları, en iyi kontrol ve performansı sunmaktadır. Bununla birlikte FRENIC-Multi; kayma kompanzasyonu fonksiyonunda daha kısa ayar zamanı imkanı verir. Özellikle düşük hızlarda, "kayma kompanzasyon kontrolü" ve "gerilim ayarlama" fonksiyonları ile hız kontrol hassasiyeti daha da geliştirilmiştir.
 • Dahili fren kıyıcı
 • Fren kontrol fonksiyonu
 • Standart RS485 Haberleşme
 • Standart çıkarılabilir kontol paneli
 • Gelişmiş LCD/LED kontrol paneli (Menü açıklaması  ve 3 komple fonksiyon grubu kopyalama  özelliği ile)
 • Kolay bağlantı için çıkarılabilir kontrol kabloları bağlantı klemensi

 

FRENIC-MEGA

“Yüksek Performanslı Endüstriyel Tip Mühendislik Sürücüsü”FRN4-0G1E-4E-USB
 
    FRENIC-MEGA ; Fuji Electric tarafından kullanılan en iyi teknolojilerin bir araya getirilmesi ile geliştirilmiş, yüksek performanslı ve birçok özel fonksiyona sahip hız kontrol cihazıdır.
 
 • Güvenlik girişi ( EN/ISO13849-1 PL=d, cat. 3'e uygun)
 • Bütün güçlerde dahili EMC Filtre ( EN 61800-3'e uygun, kategori C3)
 • Açık Çevrim vektör kontrol mosu (0 Hz de 100% tork )
 • Gelişmiş PID fonksiyonları (dancer kontrol)
 • Fren kontrol fonksiyonu
 • 10 aşamalı, giriş çıkış fonksiyonlarından ve timer fonksiyonlarının kombinasyonundan oluşan lojik kapılar
 • Pozisyonlama fonksiyonu (enkoder kartı kullanıldığında)
 • Aynı anda 3 opsiyon kartının 3 farklı slotta kullanımı (enkoder, haberleşme, I/O genişleme)
 • Çıkarılabilir kontrol klemensleri(sıkıştırmalı tip)
 • Dahili USB portlu temel LED kontrol paneli 
 • Gelişmiş LCD/LED kontrol paneli text açıklamalı 
 • Kalıcı mıknatıslı senkron motor kontrolü

?

 

FRENIC-Ace

"Yeni nesil yüksek performanslı sürücüler – geniş kullanım aralığına sahip dizayn"Ace
 
    FRENIC-ACE mükemmel bir maliyet optimizasyonu sağlar, optimum dizaynı sayesinde yüksek performanslı olarak çalışır. Bu şekilde FRENIC-ACE birçok uygulama ve üründe kullanılabilir.
    FRENIC-ACE, uygulama ihtiyacına göre en optimum şekilde seçilebilen bir üründür.
 • Açık çevrim dinamik tork vektör kontrolü
 • 200 adımlı PLC fonksiyon kapasitesi
 • Ağır Şart 30 kW ve aşağısında dahili fren kıyıcısı standarttır.
 • Kapalı çevrim motor vektör kontrol  PG kart ile (opsiyon kart ile yakında)
 • Açık çevrimde senkron motor kontrolü (yakında)
 • Kart üzerinde2 kanallı RS485 haberleşme portu
 • Standart CANopen 
 • Çıkarılabilir kontrol paneli
 • Çıkarılabilir kontrol bağlantı klemensleri
 • Çok fonksiyonlu kontrol paneli (opsiyon) FRENIC-Ace için 2 farklı çok fonksiyonlu kontrol paneli mevcutur.
 • LCD çok fonksiyonlu kontrol paneli: Eşsiz HMI fonksiyonellliği (yakında)
 • USB kontrol paneli: Daha verimli bir çalışma için bilgisayara bağlanma imkanı verir. (ayarlama, sorun giderme, bakım v.b.)

 

 

CG Emotron

KONTEK OTOMASYON A.Ş. ve EMOTRON ‘DAN GÜVENLİ ve VERİMLİ VİNÇLER İÇİN KOMPLE ÇÖZÜM !

Bütün vinç uygulamalarında, güvenlik ve kontrol son derece önemlidir. Vinç prosesinin gereksinimleri, tam bir doğruluk ve hata töleransının olmamasıdır. 

Çalışması optimize edilmiş bir vinç, temel bir ihtiyaçtır. Çalışma periyodunun minimize edilmesi, verimliliği arttırır. Bunun dışında ; planlanmayan duruş ve arızaların önlenmesi ile daha güvenli çalışma ve ekipmanın yaşam ömrünün uzatılması, diğer önemli kazanımlardır.

cozum_vinc_1

KONTEK olarak Türkiye temsilciliğini üstlendiğimiz İsveç menşeli Emotron firması; müşterilerinin yatırımını gözeten, kolay bir şekilde kurulum yapılabilen, bakım masraflarını azaltan komple bir çözüm sunar.

Emotron firması; hem temel ve hem de kompleks vinçleri kontrol etmede ve korumada , 20 yıllık bir birikime sahiptir.

Endüstride ve limanlarda; Emotron hız control cihazları, kullanıldıkları bütün vinç uygulamalarını daha güvenilir , daha ekonomik ve daha güvenli hale getirirler. Emotron, en yeni teknolojiler ile ürettiği ürünleri ile vinçlerin verimli ve güvenli bir şekilde taşıma yapmasını sağlar.

 
Emotron ; grab kontrol gibi çalışma periyodunu ve bakım masraflarını azaltan uygulamaları ile, tüm vinç proseslerine yönelik, verimli ve komple çözümler üretir.

    cozum_vinc_2GÜVENLİ ÇALIŞMA İÇİN GÜÇ KONTROLÜ
•  Önleyici bakım
•  Yumuşak ve güvenli duruşlar
•  Paralel güvenlik sistemi

 
    

 

cozum_vinc_3Güç kontrolü ; pik yüklerde ve yükteki ani değişim durumlarında, herhangi bir bozulma ya da durmaya bağlı zaman kaybı oluşmaması için, vincinizin bu yükleri karşılamak üzere, her zaman doğru miktarda güce sahip olmasıdır.

Vinç uygulamaları için geliştirilmiş Emotron hız kontrol cihazları; Üst sınır motor tork değerini %400 e kadar varan oranda arttırabilirler ve hızlanma-yavaşlama periyotlarında tam bir kontrol sağlarlar.

 

Daha uzun ömür için önceden kestirilebilir bakım :
Eşsiz güç şaft monitör özelliği, her zaman yük durumunu görüntüleyerek, bakım zamanının önceden öngörülmesi imkanını verir ve sistemi ciddi hatalardan, istenmeyen duruşlardan korur. Bununla birlikte, gerçek zamanlı olarak, olası bir aşırı yük durumunu algılar ve bu durum güvenliği arttırmakla birlikte, vincin yaşam ömrünü de uzatır.
 
Her zaman hızlı ve güvenli :
Emotron hız kontrol cihazları, liman vinci gibi son nokta pozisyonları gibi tam kontrol gerektiren durumlar için programlanabilirler. Vinç operatörü; son nokta pozisyonuna gelindiğinde, yumuşak duruşa otomatik olarak geçileceğini bildiğinden, vincini tam hızında güvenle çalıştırabilir. Hız ve torkun fazlasıyla hızlı - kesin olarak kontrolü, yüklerin salınımına neden olan ani sarsıntıların oluşumunu engeller. Bu durum, güvenlik ve verimliliği arttırır.
Yedek frenleme ile tam kontrol : Direkt tork kontrolü, yükteki değişimlere çok hızlı bir şekilde tepki verir ve prosesi her hız seviyesinde korur. Yük kaldırıldığında ya da indirildiğinde ; hız kontrol cihazı çok hızlı bir şekilde, hızla ilişkili olarak torku karşılaştırır ve otomatik olarak olması gereken seviyeye getirir. Proses için sorun oluşturacak yükler tespit edildiğinde, paralel sistem, anında mekanik frenleri aktif ederek, güvenli bir çalışma sağlar.

Bu paralel fren kontrolü sistemi, güvenlik kontrolü Category 3 ü sağlamak üzere (European Norm EN-954-1 ), akıllı çift işlemci teknolojisine istinaden geliştirilmiştir.
Sapma kontrolü , proses için sorun oluşturacak yükleri tespit eder ve hemen mekanik frenleri aktif eder.
 
cozum_vinc_4


Eşsiz güç şaft monitor özelliği, her zaman yük durumunu görüntüleyerek, bakım zamanının önceden öngörülmesi imkanını verir ve sistemi ciddi hatalardan, istenmeyen duruşlardan korur.  

 

 

 

HIZLI & YUMUŞAK HIZLANMA VE FRENLEME
•  Azaltılmış çalışma periyodu
•  Hızlı ve düzgün bir şekilde çalışma
•  Daha az duruş
•  Azaltılmış bakım maliyeti

Emotron hız kontrol cihazı ile vinç prosesleri için her zaman tam kontrol, start ve stop durumlarında hızlı ve düzgün hareketler, güvenlik ve düşük maliyetli çözüm sağlanır. Bu durum; direkt tork kontrolü ile güvenli fren kontrolü için geliştirilmiş akıllı çift işlemcinin, son derece dinamik olan etkileşiminden kaynaklanır.

YUMUŞAK KALKIŞLAR GÜVENLİĞİ ARTTIRIR

Aktif Grab kontrolü çalışma periyodunu kısaltır

cozum_vinc_5Emotron, eşzamanlı olarak kaldırma ve kapama hareketine izin veren eşsiz bir çözüm sunar. Diğer bir ifade ile, kepçede aç-kapa kareketi devam ederken, kaldırmada start-stop veya çalışma yapılabilir.Bu durum; halatlarda daha az strese, daha az duruşa ve daha az bakım maliyetine sebep olur. Ayrıca, çalışma periyodunu kısaltarak, açık bir kazanç sağlar ve verimliliği arttırır. 

 
Sarsıntısız olarak yumuşak kalkış :
En ağır yüklerde bile sarsıntısız olarak yumuşak start sağlanır. Bu durum , güvenliği artırarak mekanik aşınmaları da engeller. Revize edilen, köprü mesafesi uzun olan vinçlerde, vincin mekanik gereksiniminden dolayı, S-rampa fonksiyonu aktif edilebilir.Hızlı direkt tork kontrolü, motorun hızlı bir şekilde ön-mıknatıslanmasının sağlanması ve tam bir fren kontrolü ile fren açıldığı anda yükün ve dolayısıyla motorun ihtiyaç duyduğu tork yeter miktarda sağlanır ve yumuşak bir şekilde start rampası tamamlanır.
 
 cozum_vinc_6
 
Hızlı ve yumuşak duruş :
Hızlı vektör frenlemesi ve fren kıyıcılar, direkt tork kontrolü ile birlikte, ihtiyaç duyulduğunda, frenleme gücünün tam olarak devam edip etmediğinden emin olurlar. Ağır bir yüke frenleme yapılacağı zaman, direkt tork kontrolü frenleme gücünü aktif ederken gerekli olan doğru momenti hisseder.Aynı zamanda, sarsıntısız bir şekilde yumusak frenlemeyi sağlamak için gerekli tork miktarını vermeye devam eder. Mekanik fren aktif edilmeden önce, motor hızı sıfıra doğru sürekli bir biçimde azaltılır ve yük güvenli bir şekilde indirilir.
 
ZAMANINDA VE HASSAS KONTROL

Kaldırma hızını maksimize etmek

Yükün olmadığı ya da az olduğu durumlarda, kaldırma hızını arttırmak mümkündür.Kanca sürücüsü, yüke bağlı olarak maksimum hızı hesaplar ve normal tam hızın üzerine çıkarak, alan zayıflatma bölgesinde çalışmaya izin verir.

ELEKTRONİK FLANŞ KONTROLÜ -Paralel çalışmada büyük kazanç

Daha az bakım ile paralel yürütme hareketleri sağlanır.
Emotron , elektronik flanş kontrolü ile komple bir çözüm sunar. Tekerleklerin hızı kontrol edilerek, vincin ray üzerinde paralel olarak yürütülmesi sağlanır. Elektronik flanş kontrol çözümünde, donanım olarak PP41 Vinç kontrol sistemi ve 4 adet köprü motoru tekerlekleri için ultrasonic sensörler bulunmaktadır.

Raya monte edilmiş vinçler, masraflı olabilirler. Eğer tekerlekler, hafifçe de olsa senkron çalışma dışına çıkarlarsa, hızlıca birbirlerini ezerler ve raya karşı aşındırarak keskin bir ses çıkartırlar. Emotron hız kontrol sürücünün eşsiz elektronik flanş kontrolü ile tekerleklerin hızı tamamen senkronize edilerek, vinç ray üzerinde tamamen paralel olarak haraket ettirilir. Bu durum; daha az bakım, daha az ses ve vinç tekerleklerinin normal aşınma zamanı olan 5 senede değişimlerini sağlar. Böylece, tekerlekler daha az aşınır. Senkron olmayan vinçlerde ise tekerlekler muhtemelen 3 ayda bir değiştirilirler ve bu da her seferinde vinç için 1 günlük duruş demektir.

UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Emotron ürün ailesi, endüstride ve limanlarda kullanılan vinçler için amaca uygun ve verimli çözümleri garanti ederler.Her uygulama için; küçük ya da büyük, basit ya da kompleks olsun, hız kontrol cihazının içindeki dahili fonksiyonlar , onu doğru bir tercih haline getirir.

Optimize edilmiş tork ve güç ile yumuşak ve kusursuz hızlanma ve yavaşlama sağlanır.
Bu durum , sıkışık kargo alanı olan gemilerde ağır yüklerin taşınmasında olmazsa olmaz bir özelliktir. Bu tip uygulamalarda, sarsıntılı hareketler ve salınım yapan bir yük için alan yoktur.
 
cozum_vinc_7Basit 3 pozisyonulu joystick konfigürasyonu
Bu tip vinç uyglamaları için ihtiyaç duyulan bütün özellikler Emotron VFX içine dahil edilmiştir. Vinç kullanıcısı , örneğin 3 pozisyonlu bir joystick kullanarak , vinci kendi istekleri doğrultusunda konfigure edebilir. Bu kontrol, motor potansiyometre özelliğine benzer şekilde, kademesiz bir kontrol sağlar. 

 
SENKRONİZE EDİLMİŞ GRAB KONTROLÜ ÇALIŞMA PERİYODUNU AZALTIR

Emotron VFX hız kontol cihazı ile vinçte kepçe uygulaması çok kolaydır. Kaldırma ve kepçe açma-kapama hareketleri için düzenlenen halat mekanizmaları, birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar. Tüm hareketler, tamamıyla senkronize edilmişlerdir. Kanca kalkarken ya da inerken, kepçe açıp kapanabilir.

Aktif Grab ile daha az çalışma periyodu

Emotron VFX hız kontrol cihazı; sadece direkt tork kontrolü ve motor üzerindeki encoder modülünü kullanarak, kaldırma ile birlikte kepçenin açıp kapama senkronizasyonunu sağlar. Kaldırma hareketi, kepçe açıldığı andan başlayarak daha hızlı ve yumuşaktır. Bu durum, çalışma periyodunu açık bir şekilde azaltır.

Daha az duruş ve bakım masrafı

VFX ile çalışmada, halatlar üzerindeki stresler çok daha az olacağından, bu durum daha az duruş ve daha az bakım maliyeti anlamına gelir. Bunun dışında, halat ve kepçe değişimi hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. PP41 Vinç Kontrol Sistemi bünyesindeki otomatik ayar fonksiyonu, sistemin gereksinimini hissedip, kepçenin açık ve kapalı pozisyonlarını belirler. Bu işlem, konusunda yetkili biri gereksinimi olmaksızın, vinç operatörü tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Boş kepçe ile zaman tasarrufu

Kepçe boş durumda iken, VFX motorun alan zayıflatma bölgesinde, yük durumuna gore nominal hızın üzerine çıkarak, çalışma periyodunu kısaltır. 4 kademeli çalışmada, 4. hız genellikle boş kepçe konumundaki daha hızlı durum için kullanılır.

Verimli 4 hız çözümü

Vinç ve kepçe çalışması; vinç operatörünün ihtiyaçları doğrultusunda, 2-3 ya da 4 kademeli joystick kontrolllü olarak konfigure edilebilir.

cozum_vinc_8


HASSAS YÜKLERİN RAYDA HAREKET EDEN KALDIRMA SİSTEMLERİ İLE KONTROLÜ

Emotron VFX hız kontrol cihazı ile; geniş hız aralığına ihtiyaç duyan raya montajlı vinçlerde, çok hassas yükler kolayca kontrol edilir. Öncelikler, kaldırma uygulamasındaki hassasiyet ve güvenlik olmakla birlikte, daha az bakım ve çalışma periyodu diğer kazanımlardır.

Geniş hız aralığı

Vinç uygulamalrında, yükün hassasiyetine gore, 3 m/dak. dan 0.03 m/dak ya kadar olan aralıkta kaldırma hızını sağlanması istenir. Bu yüzden , çalışma periyodunun optimize edilmesi adına, hız referansının analog olarak operator tarafından ayarlanması gerekir.Tüm yük durumları için, hızlı ve yumuşak start ve stop periyotları, direkt tork kontrolünün sağladığı imkanlar ile gerçekleştirilir.

Hız Sapma Kontrolü ile çifte güvenlik

Emotron VFX in Direkt Tork Kontrolü yük tarafındaki değişimlere karşı, oldukça hızlı tepki verir.Herhangi bir istisnai durum meydana geldiğinde, paralel güvenlik sistemi devreye girer. Sapma kontrolü , anında teklikeli yükü algılar ve mekanik frenlerin devreye girmesi sağlanır.
 
EMOTRON VİNÇ ÇÖZÜMÜ

Emotron’un komple vinç uygulamaları çözümü; vincin verimliliğini arttırır, uygulamanızı korur ve her zaman tam proses kontrolü sağlar.Emotron vinç çözümü aşağıdaki komponentlerden oluşur :

 • VFX Hız kontrol cihazı
 • Vinç Opsiyon Kartı
 • Vinç kontrol sistemi
 • Haberleşme
 • Vinç arayüzü

Vinç Opsiyonları ile hız kontrol cihazı : Emotron VFX hız kontrol cihazı, vincinizin her zaman tam kontrol altında çalıştırmanızı sağlar. Çalışmayı optimize ederken, uygulamanızı da korur. Emotron VFX hız kontrol cihazı ; yüksek tork ve hız kontrol hassasiyeti istenilen vinç uygulamaları için geliştirilmiştir.

cozum_vinc_9cozum_vinc_10cozum_vinc_11

 

Vinç Opsiyon Kartı

CRIO opsiyon kartı, yürütme ve kaldırma hareketlerinin kontrolüiçin kullanılır. Ayrıca vinç kontrol sinyalleri için ekstra giriş çıkış imkanı verir. Bu kart, kaldırma uygulaması için, hız sapma monitörü fonksiyonu içerir. Vinç uyglamaları, operator isteklerine gore, kolaylıkla konfigure edilir.Emotron vinç çözümü;  4 hızlı, 3 pozisyonlu kademesiz ve analog referanslı joystick kontrolünü sağlar.

Vinç Kontrol Sistemi

PP41 vinç kontrol sistemi ; vincinizi konfigüre eder ve Emotron VFX hız kontrol cihazını kullanarak , Grab kontrol ve senkron yürüyüş gibi uygulamaları yapılmasını sağlar. Otomatik ayar sistemi,  otomatik olarak ihtiyaç duyulan değerlerin ayarlanmasını sağlar.PC olmaksızın, sistem kolay bir şekilde kurulur ve kullanılır.Parametreler ve ayarlar ; proses dili kullanılarak , operator tarafından yapılan seçime gore açık bir şekilde gösterilir.Ads-B1z

İletişim

Kontrol odası gibi, diğer control ekipmanları ile haberleşmeyi mümkün kılamk için, Emotron ürünleri seri haberleşmeyi ( RS232,RS485) ve fieldbus ( Profibus, Devicenet, Ethernet ) haberleşmeyi destekler.

Vinç Arayüzü

Vinç arayüz kartı, mevcut vinc revise edildiğinde kullanılır.Bu kart; profibus ve diğer iletişim protokolleri kullanılmadığı zaman,  galvanik izolasyon ile vinç giriş çıkış birimleri ile CRIO arasında sinyal düzenlemesi yapılmasını sağlar. Bu arayüz kartı ile, ilave role kullanmaksızın, mevcut vinç giriş çıkış sinyallerini direkt olarak bağlama imkanı verir ve bu durumda revizyon işlerinin verimini arttırır.

MARKALAR MARKALAR
merkonotomasyon
konarenerji
Müşteri Destek
Copyright © kontekotomasyon.com.tr. Tüm hakları saklıdır.
Designed by: OrBiT